sobota, Marzec 17

Czy w Smoleńsku doszło do zamachu? Piotr Wroński wyjaśnia!

Czy w Smoleńsku doszło do zamachu? Piotr Wroński wyjaśnia!

Oficer wywiadu lub kontrwywiadu jest także urzędnikiem państwowym. Czy to był zamach? A jaka jest definicja zamachu? Czy odpowiedni zestaw zaniechań i złamanych procedur można nazwać zamachem? Gdzie potrzebował bym źródeł, gdybym był oficerem SWR i dostał zadanie zaplanowania takiej złożonej operacji wywiadowczej


 Mąż HGW oddał ponad milion złotych za kamienicę!

Mąż HGW oddał ponad milion złotych za kamienicę!

Mąż prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz wykonał decyzję Komisji Weryfikacyjnej. Zwrócił on pieniądze zarobione na sprzedaży kamienicy, czyli wpłacił ponad milion złotych. 


 

Andrzej Waltz zapowiedział już, że odwoła się od decyzji komisji: „świadczenie orzeczone nieprawomocnymi decyzjami opatrzonymi rygorem natychmiastowej wykonalności spełniam jedynie w celu uniknięcia bezpodstawnego przymusu (postępowania egzekucyjnego)” – zaznaczył Waltz w piśmie przesłanym do ratusza.

Zgodnie z zapowiedzią Jakiego, odzyskane pieniądze mają być przeznaczone na odszkodowania dla dawnych lokatorów Noakowskiego 16, którzy ucierpieli w wyniku reprywatyzacji.Były policjant zdradza wstrząsające szczegóły śmierci znanej piosenkarki Anny Jantar. ZOBACZ!

Były policjant zdradza wstrząsające szczegóły śmierci znanej piosenkarki Anny Jantar. ZOBACZ!

Anna Jantar zginęła w 1980 roku w jednej z najtragiczniejszych katastrof lotniczych w Polsce. Jerzy Dziewulski ujawnia w swojej książce, jak wyglądała praca przy wraku samolotu Ił-62 „Mikołaj Kopernik”, którym leciała piosenkarka.

W książce pod tytułem „Jerzy Dziewulski o terrorystach w Polsce”, były policjant zamieścił relację z pracy na miejscu makabrycznego zdarzenia. Większość z nas pamięta tylko, że Anna Jantar zginęła w tej katastrofie. Z kolei Jerzy Dziewulski może odtworzyć ten dzień z przerażającą dokładnością i robi to, odkrywając nieznane dotąd szczegóły. Wspomnienie 14 marca 1980 roku to smutna historia o kruchości ludzkiego życia i zwierzęcym instynkcie świadków ludzkiej tragedii.


– I dostaję sygnał: Jurek, jest awaryjne lądowanie. Zap*dalajcie! Nasze operacyjne zadania były związane z awaryjnym lądowaniem każdego samolotu. – wspomnienia Dziewulskiego są dynamicznym obrazem wydarzeń – Wrzeszczą mi przez radio: ‚Kopernik’ jest na ostatnim podejściu i zaraz będzie na bardzo krótkiej prostej. I co ja widzę: Ił-62 leci zakosem, ale jest szalenie nisko. Co jest, k*wa, grane?! Powolutku jedziemy, a on robi kolejny ostry skręt i znika nam z oczu! Widzimy ogromne ilości kurzu! Jakby bomba wybuchła, ale to nie była eksplozja, bo nic nie słyszeliśmy. Jest tylko ten wznoszący się po niebo słup kurzu i pyłu. W tamtym momencie jesteśmy 200 metrów od miejsca katastrofy.

Jerzy Dziewulski był jedną z osób, które znalazły się na miejscu zdarzenia niemalże tuż po tragedii. To, co tam zastał i wspomina, zapiera dech w piersi. – I my żeśmy stanęli, rozdziawiając gęby ze zdziwienia. To było niewiarygodne, to wcale nie wyglądało na katastrofę pasażerskiego samolotu, raczej manufaktury. Upływa pięć sekund, dziesięć. I nie wierzę własnym oczom! Na topolach są rozwieszone jak pranie setki metrów tiulu. Tiul to był towar handlowy stewardes. Wreszcie do mnie dociera, co się stało, wydaję komendę: Naprzód, panowie! Jest katastrofa! Myśmy tam byli 45 sekund, może minutę po wypadku.

Ile szokujących obrazów jest w stanie znieść człowiek? Policjant widział ich bardzo dużo, ale ten jeden wydaje się być najwyraźniejszy. Taki, którego nie zapomni do końca życia. – Odwracam się i widzę, jak się później okazało, ciało Anny Jantar. Ma na sobie rude futerko – już była przygotowana do lądowania. Rude futerko, takie krótkie, bo ono nie leżało na ziemi, ono było tak do połowy jej. Te charakterystyczne rude włosy, ale twarz nimi zakryta. Wtedy nie wiedziałem, że to jest Anna Jantar. – opisał.
sk/wp.plPolicjanci zostali odznaczeni za …. odnalezienie arcydzieła Maksymiliana Gierymskiego!

Policjanci zostali odznaczeni za …. odnalezienie arcydzieła Maksymiliana Gierymskiego!

Troje funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie zostało uhonorowanych za odnalezienie i zabezpieczenie arcydzieła Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”. Odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” policjantom wręczył wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości, która odbyła się w 8 stycznia 2018 r. w krakowskich Sukiennicach, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.


W ceremonii uczestniczyli także: zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie inspektor Robert Strzelecki oraz dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie dr hab. Andrzej Betlej.

Obraz w czasie wojny zrabowano z Sukiennic

Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KWP doprowadzili do odnalezienia i zabezpieczenia obrazu Maksymiliana Gierymskiego „Zima w małym miasteczku”, który został zrabowany w czasie II wojny światowej z Sukiennic. W grudniu 1939 r. został skonfiskowany przez Kajetana Mühlmana – specjalnego pełnomocnika ds. zabezpieczenia dzieł sztuki w Generalnym Gubernatorstwie, który osobiście wybrał go do dekoracji swojego gabinetu. Gdy w lutym 1945 r. pracownicy krakowskiego muzeum weszli do spalonego już pokoju Mühlmanna, obrazu w nim nie było. Uznano więc, że strawił go pożar i już nigdy nie będzie zdobił sali wystawowej Sukiennic.

Dzieło szybko odnalezione i zabezpieczone

20 listopada 2017 r. małopolska policja otrzymała sygnał, że obraz Gierymskiego znajduje się w rękach prywatnych. Dzieło już po 5 dniach zostało odnalezione i zabezpieczone. Sprawa obrazu Maksymiliana Gierymskiego to bezprecedensowy przykład sprawnych i skutecznych działań funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego małopolskiej policji, których świadomość i wrażliwość na tematykę polskich strat wojennych jest nie do przecenienia. Od początku sprawa prowadzona była we współpracy z Wydziałem Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki niezwłocznym działaniom podjętym przez funkcjonariuszy małopolskiej policji obraz „Zima w małym miasteczku” mógł zostać zaprezentowany podczas poniedziałkowej uroczystości w Sukiennicach – miejscu skąd, jak sądzono, zaginął bezpowrotnie.

Jedna z najważniejszych odnalezionych strat wojennych

W wyniku współpracy policyjnych koordynatorów z resortem kultury udaje się odnaleźć na terenie kraju coraz więcej dzieł zaginionych w wyniku II wojny światowej. W ciągu ostatnich dwóch lat zabezpieczono 15 dzieł sztuki, a zaprezentowane podczas uroczystości płótno Gierymskiego jest jednym z najważniejszych odnalezionych dzieł malarstwa polskiego, utraconego w wyniku II wojny światowej.

„Zima w małym miasteczku”, olej na  płótnie ( 75,5 x 128 cm), sygnowany  „M. Gierymski 72″, został namalowany na zamówienie Rudolfa Lepke z Berlina. Gierymski otrzymał za to dzieło mały złoty medal oraz 500 frydrychsdorfów na XLVIII wystawie Akademii w Berlinie w 1872 roku. W roku 1895 „Zima…” należała do Eduarda L. Behrensa z Hamburga. W 1938 roku MNK zakupiło dzieło do swoich zbiorów  za 11000 zł i prezentowało go w Sukiennicach.

 

 

_________

Centrum Informacyjne

The Ministry’s Information Centre