poniedziałek, Grudzień 24DOBRA ZMIANA w programie nauczania! Już od podstawówki nauka o FAKE news! PRZECZYTAJ gdzie!

DOBRA ZMIANA w programie nauczania! Już od podstawówki nauka o FAKE news! PRZECZYTAJ gdzie!

Znana ze swojej postępowości Szwecja, ostatnio zwróciła uwagę na sprawy związane z programowaniem komputerowym, a także z… “fake news” .

Co to jest fake news?

To przeinaczenia, nieprawdziwości czy wyolbrzymienia służące propagandzie i promowaniu konkretnych ideologii lub… informacje celowo nieprawdziwe, które mają charakter humorystyczny.

Jak mówi szwedzki minister edukacji Gustav Fridolin.

„Szwecja powinna być krajem, w którym każde dziecko jest przygotowane do pracy zawodowej, a znajomość programowania musi zacząć wcześnie. „

Odnośnie obsługi komputera, zmiany w programie nauczania zaczną obowiązywać od lipca 2018 roku. Fridolin dodał, że umiejętności te będą przydatne nie tylko dla tych dzieci, które mają zamiar robić karierę w programowaniu, ale także w innych obszarach, bo więcej miejsc pracy wymaga umiejętności komputerowych.

Oprócz poprawy kompetencji cyfrowych, nowy program będzie również obejmować nauczanie dzieci tego, jak odróżnić rzetelne źródła informacji od niesolidnych źródeł.

„Musimy mieć podstawową wiedzę w zakresie czytania, pisania i liczenia, ale musimy też rozwijać nasze krytyczne podejście źródeł informacji. „

Mnogość źródeł jest rzeczywistością współczesnej ery cyfrowej, dlatego ważne jest, aby przygotować dzieci do identyfikacji tych wiarygodnych.

„Trzeba wiedzieć, czemu można zaufać, na czym polega różnica między poważnym medium, a tym propagandowym. „

 

Ostatnie badania przeprowadzone przez ankieterów Ipsos pokazały, że ośmiu na dziesięciu Szwedów, przyznaje że tak zwane fake news mają wpływ na ich postrzeganie podstawowych faktów, a także że większość Szwedów czytając artykuły prasowe nie wierzy, aby były one całkowicie prawdziwe.

 

Niezbyt to optymistyczny wniosek i pewnie podobnie jest w Polsce. Może więc i nasze dzieci doczekają się lekcji na temat fake news?

 

fot. pixabay

 

68 tys. dolarów z ROSJI do USA! I były doradca Trumpa

68 tys. dolarów z ROSJI do USA! I były doradca Trumpa

Były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego otrzymał 68 tysięcy dolarów z rosyjskich źródeł. To niejedyne korelacje między mocarstwami. 

(więcej…)

GORĄCO! Wymiana pocisków między IZRAELEM a SYRIĄ!

GORĄCO! Wymiana pocisków między IZRAELEM a SYRIĄ!

 

Wojsko Izraela zestrzeliło jeden z kilku rakietowych pocisków przeciwlotniczych wystrzelonych w piątek przeciwko ich siłom powietrznym, działającym na terytorium Syrii. Tymczasem na Zachodnim Brzegu ogłoszono alarm przeciwrakietowy.

Armia podała w komunikacie, że jeden z pocisków przeciwlotniczych został przechwycony. Natomiast w pobliżu Jerozolimy słyszano głośną eksplozję. Nie ma informacji o ewentualnych ofiarach.

„W nocy samolot IAF (izraelskich sił lotniczych) namierzył cele w Syrii. Z terytorium Syrii wystrzelono w jego kierunku kilka rakietowych pocisków przeciwlotniczych; jeden z nich przechwycił system obrony przeciwlotniczej działający w ramach IDF (izraelskich sił obronnych)” – napisano w oświadczeniu.

Armia izraelska przeprowadziła wiele ataków, aby zapobiec przerzutowi broni, prowadzonemu przez wspieraną przez Iran organizację szyicką Hezbollah, która walczy w Syrii po stronie władz w Damaszku.

Izrael obawia się, że Hezbollah może wejść w posiadanie nowoczesnej broni, która w konsekwencji może zagrozić bezpieczeństwu państwa. (PAP)

 fot. pixabay

1,4 mln metodą ,,NA WNUCZKA” – SUKCES policji!

1,4 mln metodą ,,NA WNUCZKA” – SUKCES policji!

49-latek podejrzany o oszustwa metodą „na wnuczka” – mógł wyłudzić nawet ponad 1,4 mln zł.

(więcej…)