poniedziałek, Grudzień 10UWAGA! Jeśli ją widziałeś, zgłoś się na policję!

UWAGA! Jeśli ją widziałeś, zgłoś się na policję!

​Krakowska policja poszukuje zaginionej 19-latki. Dominika Bereta ostatni raz widziana była 17 lutego tego roku około godz. 17.30 w rejonie os. Jagiellońskiego w Krakowie.

 

Nastolatka ma 170 centymetrów wzrostu i waży 80 kilogramów,  ma owalną twar, ma oczykoloru niebieskiego oraz ciemnobrązowe włosy.

W dniu zaginięcia ubrana była w jasnoszarą kurtkę oraz czarne getry. Osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje o zaginionej, proszone są o kontakt z VII komisariatem policji w Krakowie pod numerem telefonu (12) 61 52 911.
sj/policja.pl
Masakra! Mężczyźni z pomocy humanitarnej zamiast pomagać kobietom syryjskim … gwałcili je!

Masakra! Mężczyźni z pomocy humanitarnej zamiast pomagać kobietom syryjskim … gwałcili je!

Syryjskie kobiety są wykorzystywane seksualnie przez mężczyzn, którzy zajmują się dystrybucją pomocy humanitarnej w imieniu ONZ i organizacji charytatywnych – podaje dziś BBC. Pomimo ostrzeżeń o nadużyciach sprzed trzech lat, nowy raport pokazuje, że ta bulwersująca sytuacja nadal ma miejsce na południu kraju.

ONZ i organizacje charytatywne jednoznacznie zakomunikowały, że nie tolerują wyzysku. Organizacja Narodów Zjednoczonych informuje, że do ONZ docierają kolejne sygnały o nadużyciach, a organizacja podjęła działania zmierzające do przeciwdziałania wykorzystywaniu kobiet.

Jedna z osób pracujących na miejscu w rozmowie z BBC poinformowała, że niektóre agencje humanitarne „przymykają oko” na wyzysk, ponieważ pomoc osób trzecich i lokalnych urzędników jest niezbędna. To często jedyny sposób, by uzyskać pomoc w tych częściach Syrii, do której międzynarodowi pracownicy nie mieli dostępu – mówi.

Pracownicy organizacji charytatywnych powiedzieli BBC, że wyzysk jest tak rozpowszechniony, że niektóre syryjskie kobiety odmawiają pójścia do centrów dystrybucji. Jedna z pracownic informuje, że „lokalne rady” (np. w Dara czy Al-Kunajtira) oferują kobietom dodatkowe porcje żywności w zamian za stosunek seksualny.

– Oni czasem umyślnie wstrzymują rozdzielanie pomocy, by później wykorzystać seksualnie kobiety – mówi Danielle Spencer, która pracowała w Syrii w latach 2014-2015. Jak podkreśla w rozmowie z portalem, kobiety mieli wykorzystywać seksualnie Syryjczycy. Kobieta zaznaczyła, że problem za powszechny można uznać już od siedmiu lat, ale wciąż wydaje się on być ignorowany.

sjsk/Polskie RadioZobacz jak trują polskie dzieci tym świństwem!

Zobacz jak trują polskie dzieci tym świństwem!

Wspólnymi siłami jedne z ważniejszych urzędów w Polsce sprawdziły bezpieczeństwo zabawek importowanych do Polski. Badano m.in. poziom ftalanów, substancji chemicznych, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie dzieci. W ramach akcji skontrolowano prawie 1,5 mln sztuk zabawek, okazało się, że prawie 700 tys. z nich nie spełniało wymagań stawianych przez polskie i unijne prawo!

Akcja została przeprowadzona wspólnie przez Krajową Administrację Skarbową (KAS), Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), a także Inspekcję Handlową. Urzędy współpracowały przy tym z innymi państwami należącymi do Grupy Wyszehradzkiej. Co sprawdzano? Przede wszystkim poziom wspomnianych ftalanów, które mogą w szkodliwy sposób wpłynąć na zdrowy rozwój dziecka.

Ftalany są bardzo niebezpieczne, mogą przyczyniać się do rozwoju alergii, chorób nerek i wątroby, a także powstawania nowotworów. Do tego weryfikowano także oznakowania oraz dokumentację, która potwierdzałaby, że zabawki wyprodukowano zgodnie z wszelkimi normami.

– Ostatnia akcja kontroli zabawek pokazała, jak ważna jest współpraca KAS, Inspekcji Handlowej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i jak skuteczne jest podejmowanie wspólnych działań, zanim towary znajdą się na rynku. Podobne akcje kontrolne będą przeprowadzane również w przyszłości. Szczególnie dzieci narażone są na różnego rodzaju zagrożenia ze strony towarów, niespełniających wymagań, a przez to niebezpiecznych. Zabawki, artykuły, higieniczne dla dzieci i ubranka KAS kontroluje szczególnie wnikliwie, właśnie ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych konsumentów – podkreśla wiceminister finansów, zastępca szefa KAS Piotr Walczak.

WIĘCEJ CZYTAJ TUTAJ >>>CBA znowu w akcji. Tym razem rozbili łapówkarzy. Zobacz jakie straty poniosła Polska!

CBA znowu w akcji. Tym razem rozbili łapówkarzy. Zobacz jakie straty poniosła Polska!

Agenci z poznańskiej delegatury CBA zatrzymali byłego naczelnika i byłego głównego specjalistę z wielkopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W ich ręce wpadł także właściciel prywatnego ośrodka doradztwa rolniczego. Do sprawy przesłuchano kilkunastu rolników. Zatrzymani odpowiedzą za udział w przestępstwach korupcyjnych. Pracownicy agencji w zamian za łapówki pomagali rolnikom uzyskiwać dotacje finansowe na działania inwestycyjne, które objęte były programem Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007-2013 i 2014-2020. W skład programu wchodziły dwa projekty „Modernizacja gospodarstw rolnych” i „ Premia dla młodych rolników”.

Funkcjonariusze ustalili, że wysokość korzyści majątkowych przyjętych przez pracowników ARiMR wyniosła co najmniej 73 000 złotych. W zamian za łapówki doprowadzili do uzyskania przez rolników pomocy  finansowej. Łączna kwota wypłat przekroczyła 5,4 miliona złotych. Należy dodać, że rolnicy dla zwiększenia szans otrzymania dofinansowania, mogli odbywać odpowiednie szkolenia.  Tu z pomocą przyszedł doradca rolniczy, który „załatwiał” wnioskodawcom zaświadczenia o odbyciu tego szkolenia.

W toku śledztwa ustalono, że pracownicy agencji rolnej angażowali się w opracowanie i skompletowanie wymaganej dokumentacji składanej przez rolników. W konsekwencji czuwali nad pozytywnym rozpatrzeniem   wniosków. W sytuacjach wykrycia błędów, dokonywali stosownych zmian lub podmieniali dokumenty, eliminując ewentualne nieprawidłowości. Funkcjonariusze z Poznania do tej sprawy przeszukali bura w ARiMR i mieszkania zatrzymanych osób. Tam zabezpieczono dokumentacje i nośniki danych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne informuje rolników, którzy na skutek składanych im propozycji korupcyjnych dali się uwikłać w ten proceder i którzy wręczyli korzyść majątkową – istnieje możliwości skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności wynikająca z art. 229 par. 6 kk

Zgodnie z kodeksem karnym warunkiem uniknięcia odpowiedzialności karnej, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, jest dobrowolne zawiadomienie organów ścigania – w tym przypadku Delegatury CBA w Poznaniu lub Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.  Sprawca musi przy tym powiadomić o tym fakcie zanim organ ten o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa.