poniedziałek, Grudzień 10Zakopane bezprawnie pobierało opłaty od turystów! Jest wyrok sądu w tej sprawie!

Zakopane bezprawnie pobierało opłaty od turystów! Jest wyrok sądu w tej sprawie!

Batalię sądową z władzami stolicy Tatr rozpoczął turysta, dr hab. Bogdan Achimescu z Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Sprawa toczyła się prawie trzy lata. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, wydany w 2017 roku, jednoznacznie wskazuje, że ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza w Zakopanem, miasto bezpodstawnie pobiera opłaty klimatyczne od turystów.

Pan Bogdan wspierany przez Fundację ClientEarth Pracownicy dla Ziemi zebrali wystarczająco dowodów wskazujących, że nałożona przez władze opłata klimatyczna w wysokości 2 zł za dobę od osoby jest pobierana nielegalnie, gdyż miasto nie spełnia wymogów klimatycznych.

Urząd Miasta Zakopane nie chciał jednak łatwo się poddać i skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Niestety i ten przyznał rację turyście.

Mimo to miasto nie zamierza rezygnować z pobierania opłaty klimatycznej, powołując się na rozporządzenie wojewody.

Zostaje nam czekać, jak się rozstrzygnie spór. A może posypią się kolejne wnioski?

źródłó: fakt, zjdęcie: facebookWybuchowe znalezisko obok Gdyni! Na terenie jednostki wojskowej odkryto 100 bomb z II wojny!

Wybuchowe znalezisko obok Gdyni! Na terenie jednostki wojskowej odkryto 100 bomb z II wojny!

Do niezwykle niebezpiecznego odkrycia doszło na terenie jednostki wojskowej 1. Regionalnej Bazy Logistycznej w Dębogórzu koło Gdyni. Podczas prac ziemnych natrafiono na około 100 bomb z okresu II wojny światowej.

Wśród nich są 50- kilogramowe bomby lotnicze, jedna 250-kilogramowa, dwa pociski artyleryjskie i 100 sztuk amunicji.

Wszystko znajdowało się około 30 metrów od jednego z budynków. Natrafiono na nie przypadkiem, podczas budowy parkingu.

Saperzy z Rozewia już część z nich wywieźli z terenu jednostki. Jednak ze względu na tak pokaźną ilość broni, akcja może potrwać co najmniej do poniedziałku. Niewybuchy trafią na poligon w Ustce.

Prawdopodobnie bomby zakopano tam celowo, by stworzyć podziemny magazyn.

źródło: rmf.fm, zdjęcie: pixabayRośnie napięcie na linii Londyn- Moskwa. Rosja reaguje na wydalenie dyplomatów z Wielkiej Brytanii!

Rośnie napięcie na linii Londyn- Moskwa. Rosja reaguje na wydalenie dyplomatów z Wielkiej Brytanii!

Ogniwem zapalnym konfliktu stało się posądzenie przez Londyn Rosji o próbę zamordowania byłego oficera rosyjskiego wywiadu GRU Siergieja Skripala oraz jego córki. W związku z tym premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła decyzję o nałożeniu sankcji dyplomatycznych na Rosję. W efekcie przedwczoraj odesłano z wysp 23 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali uznani za niezgłoszonych oficerów rosyjskiego wywiadu.

Na odpowiedź Kremla nie trzeba było czekać długo. Szef rosyjskiej dyplomacji Sergiej Ławrow ogłosił, że odpowiedzią na działania Londynu będzie wydalenie brytyjskich dyplomatów z Rosji. Nie sprecyzował jednak kiedy to nastąpi i ilu pracowników brytyjskiej ambasady zostanie odesłanych. Prawdopodobnie Rosja czeka na kolejny krok Wielkiej Brytanii.

Można się jednak spodziewać, że Rosja nie cofnie się przed niczym jeśli zapowiedzi brytyjskiej premier są sprawdzą.

źródło: onet.pl, zdjęcie: facebookWstrząsające słowa niewinnego Tomasz,  który spędził 18 lat w więzieniu. Zobacz co się tam działo!

Wstrząsające słowa niewinnego Tomasz, który spędził 18 lat w więzieniu. Zobacz co się tam działo!

Tomasz Komenda spędził ostanie 18 lat w więzieniu, skazany za zbrodnię, której nie popełnił. Koszmar, jaki przeżył, jest po prostu niewyobrażalny. Po ponad 6500 dniach opuścił więzienie. W czasie odsiadki więźniowie znęcali się nad nim. Był na skraju wytrzymałości. Opowiedział o tym reporterom TVN Uwaga.

Tomasz Komenda w końcu wrócił do domu. Nie mógł uwierzyć, że wychodzi na wolność. – Dobrze, że już nie mam tego zielonego mundurka – brzmiały jego pierwsze słowa wypowiedziane przez Komendę. – Sam dyrektor więzienia przyszedł mnie odprowadzić. Podał mi rękę i powiedział „głowa do góry”. Mam 42 lata, i muszę dalej żyć, choć zmarnowali mi najlepsze lata. Ale czasu nie cofniemy – mówił.

Kilka godzin po wyjściu na wolność, Tomasz Komenda zdecydował się spotkać z dziennikarzami „Uwagi”. – Cieszy mnie, że po 18 latach mogę przytulić osobę, którą najbardziej kocham, mamę – mówił na gorąco łamiącym się głosem. Po chwili zdecydował się na szczere wyznanie – Myślałem, że nie wyjdę żywy z kryminału. Znęcali się nade mną. Miałem próby samobójcze. Doszło do takiego momentu, że ja wisiałem. Odcinali mnie ze sznura…

Komenda mówił, że zaraz po aresztowaniu myślał, że po kilku godzinach wyjdzie na wolność. Wyszedł po 18 latach. Co go najbardziej zaskoczyło? To że jestem pięć godzin na wolności, a cały czas jestem na czołówkach serwisów – mówił Komenda dziennikarzom Uwagi. Wyznał, że żal ma do jednej osoby – sąsiadki, od której, jak mówił, wszystko się zaczęło. Ale nie chciał mówić o szczegółach.

Calosc czytaj na fakt24.pl